NKFIA infoblokk kerettel projekt fekvo 2019 HUProjekt adatok

  • Kedvezményezett: GALLDORF Zrt.
  • Projekt címe: Szója termesztést támogató informatikai rendszer fejlesztése

  • Szerződött támogatás összege: 301 163 822 Ft
  • Támogatás mértéke: 58,6 %
  • Projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.12.31.
  • Projekt azonosító száma: 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00422

Projekt leírás:

Szója termesztést támogató digitális termelés monitoring és szakmai támogató rendszer fejlesztése egy olyan növénytermesztési modellt nyújt a projekt végére, mely elősegíti a földrajzilag helyes szójatermesztési metodikák meghatározását mind vetőmag előállítás, mind ipari szója alapanyagok termesztése esetében (élelmiszer- és takarmányipari).

Mivel minden piaci szereplőnek más-más beltartalmi értékek (olajtartalom, aminosavak, mint például a lizin, nyersrost, nyerszsír, nyersfehérje, keményítő stb.) szükségesek és kiemelten fontosak a szója feldolgozásánál, ezért olyan termesztési technológiára lenne szükség, mely elősegíti és kiszolgálja ezen igényeket. Jelen projekt végeredményeképp létrejött monitoring rendszer segítségével nem csak adatbázis építhető a hazai szójatermesztésre, hanem meggyorsítható a termelés folyamán szükséges beavatkozások végrehajtása, mely így biztosítja a fent említett paraméterek (beltartalmi összetevők) javulását, minőségbeli erősödését. Napjainkban egy-egy állomány károsodását késve vagy egyáltalán nem veszi észre a termelő, mely a legtöbb esetben a termés mennyiségének csökkenésével, illetve a beltartalmi értékek mérséklődésével jár, ezen felül az elkésett beavatkozások igen költségesek a gazdálkodó/termelő részéről, ezért vagy csak részben vagy egyáltalán nem hajtja végre a szükséges kezelést. A jelenkori szójatermesztési technológiák nem határozzák meg földrajzi térségenként, termőkörzetenként, hogy adott piaci igényekhez milyen talajmunkálatokra, növényvédelemre, kondicionálásra, tápanyag-utánpótlásra, illetve sortávolságra és vetőmagnormára van szükség. Ezért is okoz problémát a hazai szójatermesztés országos termésátlagának növelése minőségi beltartalommal párosítva. A tervezett fejlesztés eredményeként egy olyan megoldás jön létre, amely a ma jellemző 2-2,5 t/ha átlag hozamról tartósan képes elmozdítani a termők eredményességét az akár 9 t/ha elvi hozam felé, amely már érdemben hozzájárulhat a növényi fehérjeforrásokra vonatkozó önellátási arány jelentős növeléséhez.

A projekt során a szenzorok által létrehozott valós idejű adat csatorna lehetővé teszi a fent említett faktorok javítását, újragondolását és számítását, mert a termelő, termeltető folyamatosan láthatja az adott állomány helyzetét, illetve azt, hogy szükség van beavatkozásra (növényvédelem, kondicionálás, öntözés, stb.) vagy sem.

Ezzel a rendszerrel mérsékelhetők a kártevők és kórokozók, vagy éppen az aszály okozta stressz hatások, amik szintén terméshozam redukálódással, beltartalmi mutatók romlásával párosulnak.

A projekt során keletkezett adatbázis nemcsak javítja a hozamokat és beltartalmi összetételeket, hanem segíti az előállítási költségek optimalizálást, visszaállítja a gazdák termelési bizalmát, javítja az országos vetésszerkezetet és hozzájárul a hazai fehérje import mérsékléséhez.

 


 

szechenyi terv logo

A kedvezményezett neve: Galldorf Takarmánygyártó és Kereskedelmi Zártkörűen Működő Részvénytársaság

 

A projekt címe: A GMO mentes minőségi takarmány szója-termesztés technológiájának kidolgozása és felhasználásának lehetőségei a sertéstakarmányozásban

A szerződött támogatás összege: 209.223.935 Ft (61,29%)

 

A projekt tartalmának bemutatása:

Mérlegelve a jelenlegi magyarországi időjárási szélsőségeket, az ennek egyre jobban kitett termőhelyeket, a konzorcium célja egy olyan szója szortiment vizsgálata volt, mely alkalmas a közép-magyarországi klímán való termesztésre, és minőségi takarmány szója alapanyagot biztosít minden körülmény között, magas (33% fölötti) fehérjetartalommal. A hazai gazdálkodók lehetőségeikhez mérten csak olyan technológiai eljárásokat alkalmaztak, amelyek a legtöbb egyéni gazdálkodónál is megtalálhatók annak érdekében, hogy az előállítási költségek optimálisak maradjanak, míg a minőség és terméshozam emelkedjen a hazai takarmányipar igényeinek megfelelően.

Az így kapott alapanyagokat nem csak a megszokott három paraméterre (nedvesség-, fehérje- és olajtartalomra) vizsgálták, hanem takarmány analizátor (NIRSTM DS2500) segítségével teljes vizsgálatot folytattak, hogy lássák, a szójababok különböző beltartalmi mutatóira miként hat a hazai tápanyag-utánpótlás és termesztés technológia. A jelenlegi eredmények alapján, akkor érhető el kimagasló termésátlag, ha biztosított a megfelelő nitrogén-hatóanyag mind a szántóföld, mind a szójabab számára. Ez jelen esetben 54 kg/ha nitrogén-hatóanyagot jelentett, amivel elérték az igen korai/ korai szójafajtánál a 2,6-3,3 t/ha hozamot. A sortávolság 24 cm volt, öntözést, állománykezelést (lombtrágyázást és mechanikai sorközművelést) nem végeztek a növényállományban. A kiemelkedő hozamhoz jó fehérje (34-36%)-, olajtartalom (20%), Nyerszsír: 72-83 g/100g, Nyersrost: 13-45 g/100g, NDF- érték: 10,7-12 g/100g és ADF- érték: 9,25-9,61 g/100g párosult, ami a sertés takarmányozáshoz kiválóan megfelelt.

A projekt következő eleme a sertés etetési kísérlet volt, mely alapján a legjobb (legmagasabb) fehérje tartalommal bíró szójafajtát vitték tovább, hisz a hazai takarmányipar igényeinek egyik hangsúlyos eleme a szója fehérje tartalma. Első periódusban megvizsgálták a full-fat szójabab táplálóanyag emészthetőségét három különböző hőkezelés mellett, amit gabona alapú takarmányokhoz viszonyítottak. A modellkísérletek eredményei rávilágítottak arra, mely hőkezelés (full-fat) ajánlott a különböző sertésállományok számára (bélsárból mért fehérje tartalom összehasonlításával), valamint a véghízlalásnál etetett full-fat szója hatása kiértékelhetővé vált SEUROP minősítéssel. Az eredmények alapján kezdődött meg a prototípus takarmány receptúrájának összehasonlító elemzése, az új receptek kidolgozása. A receptúra megalkotásánál nem csak az állatállományok korát (malac, süldő, hízó), hanem annak ár-érték arányát is úgy határozták meg, hogy az a mindenkori piaci igényekhez igazodjon. A nyomonkövetést az új takarmányoptimalizáló receptszámító szoftver és az ún. „okos raktár” teszi még könnyebbé, amely megakadályozza az alapanyagok keveredését, a takarmányok túlgyártását és folyamatosan ellenőrizhetővé válik a rendelkezésre álló készlet, félkész és befejezett áru, valamint az ügyfeleink rendelése és annak állapota. A projekt eredményeként a GALLDORF Zrt. partnereinek és vevőinek kiszolgálása még hatékonyabbá és gyorsabbá vált.

 

  • A projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.09.28.
  • A projekt azonosító száma: VEKOP-2.1.1-15-2016-00177

  •  

    Kedvezményezett neve:

    Konzorciumvezető: GALLDORF Takarmánygyártó és Kereskedelmi Zrt.

    Konzorcium tagja:

    PILLAR EURÓPA Kutatási és Oktatási Nonprofit Kft.

    Projekt címe: A GMO mentes minőségi takarmány szója-termesztés technológiájának kidolgozása és felhasználásának lehetőségei a sertéstakarmányozásban

    Támogatás összege: 209 223 935 Ft

    Támogatás mértéke: 61,29 %

    Tényleges befejezés dátuma: 2020. szeptember 28.

    Projekt azonosító száma: VEKOP-2.1.1-15-2016-00177

 




 

Nemzetgazdasági Minisztérium

 

galldorf palyazatokPro Regio Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési és Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaság

 

KMOP-1.5.3/CB-13-2013-0138 „Tevékenység diverzifikálása a Galldorf Zrt. hernádi telephelyén”

 

Projekt összköltsége: 74.919.724 Ft

A támogatás összege és mértéke: 29.967.889 Ft (40%)

 

MVH Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal

 

galldorf palyazatok 116/2013 (XII.12) VM rendelet alapján a technológiai berendezések korszerűsítése céljából történő beszerzéshez nyújtandó támogatás.

 

Projekt azonosítás száma: 8672275614

Projekt összköltsége: 170.000.000 Ft

A támogatás összege és mértéke: 68.000.000 Ft (40%)

galldorf alsoiv