Kutatás + Fejlesztés

Az infrastruktúra alapvetően olyan eszközökből és immateriális jószágokból áll, amelyek elsősorban agrár-innovációs projektek megvalósulását képesek támogatni, azon belül is kiemelten növénytermesztési és takarmányozási tudományterületeken. A vizsgálatokból nyert adatsorok elemzésének segítségével folyamatosan ellenőrizhető, fejleszthető és támogatható a hazai szójatermesztés technológiája, valamint a szója alapanyagot tartalmazó takarmányok minőségi összeállítása. A gyors és megbízható vizsgálatok lehetővé teszik a hibás alapanyagok kiszűrését, a takarmányok minőségbeli változásának kiküszöbölését.

 

Labor eszközök, mérési lehetőségek

2019 óta kutatási infrastruktúránk lehetővé teszi, hogy a legmodernebb eszközök segítségével mérhessenek laborunkban külsős cégek vagy egyetemek.

A rendelkezésre álló gépek a teljesség igénye nélkül:

  • - Tube Mill Control IKA (MT-250429) Darálógép,
  • - Molekuláris detektáló készülék DNS specifikus kimutatásához,
  • - Szárazinkubátor,
  • - Minta homogenizátor,
  • - UF30 - Légcsavaros inkubátor,
  • - Molekuláris diagnosztikai munkaállomás,
  • - Gabona gyorselemző műszer,
  • - Pfeuffer MLN mintatisztító, stb.

A szabad kapacitással rendelkező eszközök és labor, úgy vehető igénybe, hogy az a normál működést nem befolyásolja. Külső felhasználók számára az infrastruktúra a rendelkezésre álló kapacitás függvényében, költségtérítés ellenében, pályázat alapján, vagy tudományos együttműködés keretében hozzáférhetők.

További információkért írjon az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.ra, vagy egyeztessen időpontot a +36-29/-374-250 telefonszámon.

ES Advisor

A közlemény elkészítését a VEKOP-2.1.1-15-2016-00177 számú projekt támogatta (támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal)

 

A szója vetésterülete Magyarországon a 2015-ben indított Fehérje Programnak köszönhetően az utóbbi években megduplázódott.
A hazánkban termelt szója kiemelt jelentőségét annak GMO mentessége adja, az egyes szójafajták táplálóanyag-tartalmáról ugyanakkor nem rendelkezünk pontos adatokkal. A szójabab táplálóanyag-tartalmát számos tényező, így a fajta, a talajtípus, a műtrágya-adagolás és a klimatikus viszonyok is befolyásolják.

                                                                     tovább a teljes kutatási anyaghoz... (PDF file)

A KÖZÉP-MAGYARORSZÁGI RÉGIÓBAN TERMESZTETT GMO MENTES SZÓJABAB TERMÉSÁTLAGÁRA, FEHÉRJE- ÉS OLAJTARTALMÁRA

 

szoja termesatlagVizsgálatunk a VEKOP 2.1.1-15-2016-00177 pályázat keretein belül valósult meg 2018-ban. Célunk olyan szójafajta szortiment kiválasztása, mely biztonsággal ajánlható a Közép-Magyarországi régióban gazdálkodók számára, a napjainkban általánosan elfogadott hazai szója termesztéstechnológia mellett. Három igen magas terméshozamú szójafajtát vizsgáltunk, melyek jó fehérje- és olajtartalmú termést biztosítanak takarmányelőállítás céljából. Célunk volt elérni öntözetlen technológia mellett a 3-3,5 t/ha termésátlagot, 30-33 %-os fehérje- és 19-21%-os olajtartalommal, üzemi körülmények között, megállapítani, hogy milyen agrotechnika mellett várható a legmagasabb hozam, fehérje és olaj tartalom a Közép-Magyarországi régióban az adott fajták alkalmazásával. Tovább a teljes PDF-re

HATÁSA A TERMÉSÁTLAGRA ÉS BELTARTALOMRA KISPARCELLÁS KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT

 

euralis szoja 3Vizsgálatunk során egy igen korai érésscsoportba tartozó, magas fehérje- és jó olajtartalommal rendelkező szója fajtát választottunk, mely éréscsoportjának standard fajtája. A vetőmagokat kisüzemi körülmények között oltottuk három különböző oltóanyaggal (egy hazai, egy szerb és egy német forgalmazótól), illetve ezeket kombináltuk négy különböző csávázó anyaggal, melyekből kettő hazai forgalomban is kapható, kettő kalászosoknál alkalmazható és csak kísérlet jelleggel vizsgáltuk. Kontroll csoportként oltatlan vetőmagot alkalmaztunk. Vizsgáltuk a fenofázisokat, illetve mértük a növények magasságát, nóduszszámát, klorofill tartalmát, később a hüvelyek és magok számát. Betakarítás után termésátlagot, valamint a fehérje- és olajtartalmat mértünk. A kapott információkat összegezve rangsoroltuk a kombinációkat, illetve kiválasztottuk a legeredményesebb kezelést, mely a gyakorlatban alkalmazva segíthetné a sikeres szójatermesztést.  Tovább a teljes PDF-re

szojababAmit mindenki ismer, mér, mégsem kap elegendő figyelmet

Egyre hangsúlyosabb a termésátlag mellett a szóják beltartalmi értéke, mely meghatározza a felhasználhatóságot és az abból készült termék táplálóértékét. Mégsem fordítunk rá kellő figyelmet. Sokszor az előállítási költségek és a felvásárlási ár közötti egyenlőtlenség, valamint a termésmennyiség után meghatározott összeg okozza a problémát, mely nem tükrözi az adott tétel beltartalmi értékeit.
Tovább a teljes PDF-re

 

szojaSokaknak okoz gondot a mai napig, hogy ha szóját szeretnének termelni, akkor miként is fogjanak hozzá. A szója termesztés technológiát egyelőre az ahány termőkörzet, annyi megoldás jellemzi, melyből néha nehéz kiválasztani a gazdálkodásra legjellemzőbbet. Azonban ha meg tudjuk határozni a ráfordítás (előállítás) mértékét, máris besorolhatjuk magunkat a három csoport valamelyikébe...

Tovább a teljes PDF-re

galldorf alsoiv